A szója sok milliárd dolláros üzlet. A média több mint egy évtizede igyekszik belénk sulykolni, hogy ez egy hihetetlenül egészséges étel. Pedig néhány évtizeddel ezelőtt a szóját még csak emberi fogyasztásra sem tartották alkalmasnak. Akkor mennyire egészséges a szója?
Régen magas toxintartalma miatt nem javasolták fogyasztásra. Ilyen például a tripszin enzimet gátló toxin, mely fehérjeemésztést gátol, vagy a hemagglutinin nevű toxin, mely vérrögkeltő.
A szója goitrogeneket és nagy mennyiségű phytic-savat is tartalmaz. Míg az előbbi a pajzsmirigy működését gátolja, addig az utóbbi akadályozza a magnézium, kalcium, vas, réz és a cink felszívódását!
Mivel akadályozza a kalcium felvételét (ezáltal D-vitamin-hiányt kelt), magas fehérjetartalma pedig savasít, a szója kihajtja a csontok értékes ásványait!
A szója savasító hatású élelmiszer. Dr. Norman W. Walker szerint már pusztán emiatt érdemes radikálisan mérsékelni a fogyasztását.
Az isoflavonokról (ösztrogénszerű anyagi szerkezet) sem feledkezhetünk meg.
"Egy csecsemő, akit csak szójával etetnek, egy nap alatt öt fogamzásgátló tablettának megfelelő ösztrogénmennyiséget is kaphat" - állítja dr. Fitzpatrick. És akkor még nem is beszéltünk a bébiételekről, melyekben nagy mennyiségű szójafehérje található különböző álneveken (SPI vagy TVP). Gyermekeknél a túlzott mértékű szójafogyasztás korai pubertást, rendszertelen menstruációs ciklust, terméketlenséget, tanuláskor nehezebb koncentrációt, érzelmi és viselkedési zavarokat eredményezhet.
Ha kedvesed rosszul teljesít a hálószobában vagy meddőséggel küszködtök, mindenképp olvasd el a most következő bekezdést!
A Harvard Egyetem legújabb tanulmánya megállapította, hogy a tofuban és más szója alapú ételekben található hormonok (izoflavonok) befolyásolják a spermium minőségét és mennyiségét.
A kutatók a férfiakat - szójafogyasztási szintjüknek megfelelően - négy csoportba osztották. A legtöbbet fogyasztó csoportban a férfiak átlagosan fél adag szóját ettek naponta, ami ". annyi, mintha naponta meginnánk egy pohár szójatejet vagy megennénk egy szójaburgert" - mondta dr. Jorge Chavarro. A mérések szerint e csoport férfitagjai a normálisnál 41 milliónyival kevesebb spermát produkáltak milliliterenként! (az egészséges a 80-120 millió/milliliter) Referenciaként: 20 millió sperma alatt már nemzésképtelennek számít egy férfi. Az is kiderült, hogy a szójafogyasztás és az alacsony spermakoncentráció közötti összefüggés a túlsúlyos férfiak körében nagyobb, mint a normál testsúlyúaknál. Minél nagyobb súlyfeleslege van valakinek, szervezete annál több ösztrogént termel, amit a szójabevitel tovább fokoz.